BAHAR TEMİZLİKLERİ YAPILDI MI? 

Temizlik Bağımlıları'nın yepyeni bölümlerine kavuşmuşken, bahar ve temizlik deyince akla gelen en temel şeylerden biri olan alerjilere de bir parmak basalım dedik.

Temizlik Bağımlıları

Havalar bir gün sıcak bir gün soğuk bile değil artık, saat başı değişiyor durum ama resmi olarak bahar geldi diyebiliriz. Kışın kirliliğini atıp sıcak bahar havasını içeri sokmak için penceleri açarken hapşırık ve öksürükle buluşmak istemiyorsanız, önden yapabileceğiniz birkaç önerimiz var.

Öncelikle alerjiniz varsa ve kendinizi zaten biraz kırık hissediyorsanız ağır kokulu ya da çok aromatik temizleyicilerden uzak durun. Tüm banyonun mis gibi kır çiçeği kokması çok çekici olsa da, aslında nefes almanızı bir hayli zorlaştırıyor. Uzun lafın kısası; 1. Kokusuz temizleyicileri tercih ediyoruz. 

2. Bahar temizliğine girişmeden önce evinizi temizleyeceğiniz aletleri temizleyin. Süpürgeler, vakumları, elektrikli süpürge torbaları... Temizlik işi gözünüzde iki kat büyüdü şu an biliyoruz ama bu sayede eski alerjenleri yaymaktansa, temizliğe yepyeni bir sayfa açmış olacağız. Bezleri deterjanlı sıcak suda biraz bekleterek, elektrik süpürgesi/gırgır gibi vakumlu aletlerinizi de kullanım kılavuzundaki talimatlara göre temizleyebilirsiniz. Yeni bir süpürge arayışındaysanız da mikroskopik alerjenleri temizlemede en iyisi HEPA filtreli olanlar diyorlar. 

Şimdi esas kötü haber. 3. "Yaşasın bahar geldi, şu camları açalım da temiz hava girsin." demek ne yazık ki yok. Alerjiniz varsa bir süre beklemeniz, sıcak günlerde vantilatörle idare etmeniz gerekecek. 

4. Dip köşe toz alma işlemi sırasında maske takın. Tozları ait oldukları yere göndermeye çalışırken ciğerlerinizde toplanmasını istemeyiz. Maskemizi takıyoruz, tavandan başlıyoruz, mobilyaların üst kısımlarından devam ederek yere iniyoruz. 

5. Çarşafları ve kılıfları sıcak suda yıkayın. Haftada bir değiştirmeyi/yıkamayı unutmayın. Bir de varsa sıcak kurutucuda kurutmak da çok işinize yarayabilir. 

6. Eski paspaslar out ❌, yeni paspaslar in ✔️. 

7. Bunu söylememize gerek yok aslında ama depolardan, torbalardan çıkardığımız kıyafetleri asmadan önce yıkıyoruz değil mi? ?

Bir kısmımızın "Ohoo, bunları yapana kadar alerjiden hapşururum daha iyi." dediğini duyar gibiyiz. Ama önce sağlık! Belki de sizin için evinizi temizleyecek hizmetlerden faydalanabilirsiniz? 

Ayrıca bunlar size fazla geldiyse, belli ki Temizlik Bağımlıları'nı henüz izlememişsiniz. Sizi şöyle alalım ??;