Estetik hakkında en çok merak edilen 10 soru

Doctor B olarak tanınan Op. Dr. Bülent Cihantimur, estetik operasyonlar hakkında en çok merak edilen soruları yanıtladı.

Estetik ameliyatlarında yaş sınırı var mıdır?

18 yaşını doldurmuş bireyler başlangıç noktasıdır. Daha genç yaşlarda oluşacak talepler ise aile onayı ile gerçekleşir. Bu yaş organların gelişimini tamamladığı ve mental olarak da doğru bir yaş olarak kabul edilebilir. Fakat kepçe kulak estetiğinde olduğu gibi daha erken yaşlarda gerçekleştirdiğimiz operasyonlar olabiliyor, burada kulak zaten gelişimini 5 yaşlarında tamamlayan bir organ olması ve çocuğa psikolojik olarak olumlu katkı sağlayacağı nedeni ile gerçekleştirilir. İleri yaşlarda ise bireylerin operasyonu riske atacağı herhangi bir hastalığı olmadığı sürece, yaş sınırı yoktur.

Yağ aldırma işlemi hangi bölgeler için uygundur?

Hemen her bölge için yağ aldırma işlemi yapılabilir. Karın, bacak, sırt, kol, gıdı vs. Bir zayıflama yöntemi değil, inatçı bölgesel yağları şekillendirme yöntemi olduğunu da vurgulamak isterim.

Estetik ameliyatları acılı ve ağrılı olur mu?

Bu tamamen bireyin ağrı eşiği ile alakalı aslında ama artık gelişen teknoloji ve anestezi teknikleri ile ağrıyı başlatmamaya, bedende bir hafıza oluşturmamaya gayret ediyoruz. Bu sebeple anestezi ekibi ve uygulanan yöntemler yapılacak ameliyat kadar önemlidir. Bu haliyle sürecin son derece konforlu geçtiğini söyleyebilirim.

Silikonlar kanserojen içerir mi?

Bu konuda çok fazla üstelik uzun süreli araştırmalar yapıldı ve hala yapılıyor. Güvenli ve sağlıklı pek çok çeşidi var. Geçtiğimiz aylarda bir markanın bir modelinde yapılan araştırmalarda pürtüklülük derecesi artırılmış bir protezin nadir görülen bir lenf kanseri türüne yol açabildiğine dikkat çekildi ve hemen ürünler toplatıldı. Fakat bu çok az rastlanan bir durum ve korkulacak bir oran değil.

Silikonlar bebek emzirmeye engel mi?

Hayır elbette değiller. Özellikle kas altına konulan meme protezlerinin süt kanallarıyla etkileşimi olmaz.

Yeni yara, yanık vb. deformasyonlara hemen müdahale edilmemesi estetik ameliyatını zora sokar mı?

Erken tedavi, teşhis, müdahale her zaman önemlidir. Özellikle bu tarz durumlarda mutlaka doktora gidilmeli, evde çareler aranmamalıdır.

Sigara kullananlar için estetik operasyonlarda ne gibi sıkıntılar olabilir?

Sigara kan aşışını, damarlanmayı, bedene oksijen gitmesini engelleyen berbat bir şey. İyileşme dönemi hızını yüzde 50 oranında azalttığını bilmelisiniz. Anestezi konforunuzu bile elinizden alır. Estetik bir bedene kavuşmak için yapılan bu çabaların sigara ile gölgelenmesini hiçbir zaman anlayamıyorum.

Estetik doktoru seçilirken nelere dikkat edilmelidir?

Deneyimi, ekibi, daha evvel aldığı sonuçlar, iletişimi ve tabii ki konu estetik olunca, mevzuya sanatsal bakış açısı çok mühimdir. Zira yaptığımız işlemin canlı bir doku üzerinde gerçek anlamda bir sanat olduğuna inanıyorum.

Estetik bir operasyon öncesi, sonuçlar önceden tahmin edilebilir mi?

İşte zaten bunu çok iyi tahmin edebilen, iyi bir estetik cerrahtır. Bu doğrultuda bir cerrahi planlama yapar ve hastası ile ortak paydada buluşarak, yapılabilecek en estetik ve sağlıklı sonucu ortaya çıkarmaya çabalar. Bugün pek çok sonrası halini gösterebildiğimiz cihazlar var ama bunlar yüzde yüz sonuç veriyor diyemem maalesef…

Botoks gerçekten yılan zehri mi?

Elbette değil. Botoks bir ilaçtır. Özel bir bakteriden üretilmiş doğal, saflaştırılmış protein esaslı bir ilaçtır, üstelik FDA onaylıdır. Sadece kırışıklık tedavisinde değil, bugün migrenden, terleme tedavisine kadar pek çok farklı konuda da kullanılıyor.

Favorilerinize başarıyla eklendi.

Tamam