Ağır Yaşamlar’da izlediğimiz insanların aşk hayatlarının yüzlerce kilo verdikten sonra daha iyiye gittiğini düşünüyorsanız, biraz yanılıyorsunuz. Birçok hastanın evliliği zayıfladıktan sonra sona erdi. Hatta boşanmalar o kadar yaygınlaştı ki, bazıları bu duruma “obeziteyi yenme boşanması” adını taktı.

Pensilvanya Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan David Sarwer, The Seattle Times gazetesine verdiği röportajında şöyle diyor: “Genel olarak biliyoruz ki, obezite ameliyatından sonra insanlar kendileri hakkında daha olumlu düşünmeye başlıyor. Normal olarak biz de, ilişkideki iki kişiden biri kendini daha iyi hissediyorsa ilişkinin iyiye gittiğini düşünüyoruz. Ama bulduğumuz sonuçlara göre aşırı kilo ya da kilo kaybı bir ilişkide sandığımızdan çok daha büyük bir rol oynuyor.”

Bulunan bu sonuçlar, Ağır Yaşamlar’a katılan hastaların yaşadıklarıyla bağdaştırıldığında daha gerçekçi bir hal alıyor. Hastalar zayıfladıktan sonra evliliklerindeki asıl pürüzleri görmeye başlıyor ve bu aydınlanma çoğu zaman boşanmaya kadar gidiyor. Kadınların çoğu bu sonucu, eşlerinin kıskanç olması ya da bağımlı oldukları erkek arkadaşlarının artık ihtiyaç duyulmadığı hissine kapılmalarıyla ilişkilerin bitmesine bağlıyor. Zsalynn Whitworth’un eşiyse sadece daha iri kadınlardan hoşlandığı için onun kötü yemek yeme alışkanlığına destek olmuş. Zsalynn’in söylediğine göre, ayrılığın sebebi sadece eşinin “yeni” Zsalynn ile birlikte olmak istememesi. Ve aslında bu sebep kilo kaybından sonra ayrılan çiftler arasında çok yaygın.

Bakalım Dr. Nowzaradan’ın hastalarının ilişkilerinde ve hayatlarında neler, neden değişmiş?

18-05/23/christina.jpg

Christina Phillips

Christina 2. sezonda Dr. Nowzaradan ile ilk randevusuna geldiğinde tam 317 kiloydu ve toplamda 181 kilo verdi. Klasik bir başarı hikayesi olmasına rağmen, bu denli kilo kaybı eşi Zack ile arasını açtı. Hatta Christina program sırasında “Benim Zach’ten bağımsız hale gelmem onun işine gelmiyordu.” dedi.

Ağır Yaşamlar: Şimdi Ne Yapıyorlar? programında Christina, Zach’ten boşanmanın başına gelen en güzel şey olduğunu söyledi: “Başlardayken benden şüphe eden çok fazla insan vardı. Çok istismarcı bir ilişki içindeydim. Ve bunun kesinlikle üzerimde negatif etkisi oldu.” dedi.

Facebook profiline göz gezdirdiğimizde, bir ilişkisi olmadığını fakat kesinlikle çok daha mutlu göründüğünü söyleyebiliriz.

18-05/23/zsalynn_2.jpg

Zsalynn Whisworth

2014’te programa katılıp, kilo verme serüvenine başladığında Zsalynn’in eşi pek destekleyici değildi. Kendisi çekimler sırasında iri kadınlardan hoşlandığını ve Zsalynn’in onun hoşlanmayacağı şekilde bir değişime uğrayacağından endişe duyduğunu söylemişti. Hatta bir keresinde ona salata almayı reddederek kilo verme sürecini sabote etmeye çalışmıştı: “Sana salata almıyorum. Ot yemek istiyorsan bahçeye çıkıp otlanabilirsin.” demişti.

2015’te Ağır Yaşamlar: Şimdi Ne Yapıyorlar? programındayken, Zsalynn eşiyle boşandıklarını açıklamıştı: “Eşim değişimimde iyi bir şey göremedi. Bittiğini kabullenmenin zamanı geldi.”

18-05/23/lupe_2.jpg

Lupe Samano

10 yıl boyunca yatalakken eşi Gilbert Donovan’ın kendisiyle ilgilenmiş olmasına rağmen, izleyiciler Gilbert’ın Lupe’ye karşı davranışlarından pek hoşnut değildi. Bir keresinde yaşanan bir olay herkesi şoka uğratmıştı. Deri ameliyatından hemen sonra Gilbert, Lupe’yi ilişkiye girmek için zorlamış ve bu  da dikişlerinin açılmasına ve enfeksiyon kapmasına neden olmuştu. Lupe kocasını o zamanlarda savunsa da, sonrasında kendisini aldattığını öğrendiğinde ayrılmaya karar vermişti: “Aldatmalarındam, alkol kullanmasından, taciz etmesinden artık çok sıkıldım. Gördüm ki ne kadar zayıflarsam durum o kadar kötüleşiyor. Güvensizlikleri ve kıskançlıkları benim istediğim hayat için uygun değil.” dedi.

Lupe bugünlerde 130 kilo daha ince ve Facebook profiline göre hayatında yeni biri var.

18-05/23/laura_2.jpg

Laura Perez

Laura (şimdilerde Angelika Laura ismini kullanıyor) 130 kilo verme hayalini gerçekleştirse de bu serüven ona evliliğine mal oldu. Programdayken söylediğine göre, eşi Joey onun zayıflamasından dolayı kıskanç bir insana dönüştü. Buna karşılık, Joey’in açıklamas ise yıllar boyunca Laura’nın ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra kendisini onun yeni hayatında dışlanmış hissetmesiydi. Laura “Ne kadar iyiye gidersem ilişkim o kadar kötüleşiyordu. Joey farklı davranmaya başladı, artık bana ihtiyacın yok diyor. Oysa ona açıkladım, benimle ilgilenmek zorunda olmaktansa, beni desteklemeye ihtiyacım var dedim.” dedi.

Programda işleri yoluna koyucaklar gibi görünüyordu fakat Facebook profiline göre şu sıralar başka biriyle birlikte.

18-05/23/amber_2.jpg

Amber Rachdi

Kilo verme serüveninde Amber, ailesi ve erkek arkadaşıyla beraber yaşıyordu. Erkek arkadaşı Rowdy ona yardım edip, daha fazla yemek almak için markete götürüyordu. Çoğu izleyici onu yemeğe ulaşımını kolaylaştıran biri olarak gördü. Rowdy’nin cevabı ise şöyleydi. “Gerçekten suçlu hissediyorum. Ama birini sevdiğinizde başka ne yapabilirsiniz ki ?”. Amber’ın daha sonra açıklaması ise şöyleydi, Rowdy iri kadınlardan hoşlanıyormuş o yüzden Amber’in kilo alışına pek önem vermiyormuş. Yine de Amber 180 kilo verdikten sonra Rowdy ile ayrıldılar. 2016’da parmağındaki nişan yüzüğünü gösteren bir fotoğrafını paylaşarak başka biriyle evlendiğini duyurdu.

Yine de Amber eski sevgilisiyle aralarının gayet iyi olduğunu söylüyor. Twitter hesabında bu konuyla ilgili bir tweet bile paylaştı. “Rowdy’yi savunmak adına yazıyorum. Spor salonundaki fotoğraflarımı kim çekiyor zannediyorsunuz? O iyi ve destekleyici bir arkadaş.”

18-05/23/june_2.jpg

June McCamey

June kilo kaybı serüvenine aslında Sadi Gregory ile olan ilişkisini düzeltmek için başlamıştı. Programdayken “İlk birlikte olduğumuz zamanlar çok daha fazla hareketliydim. Ama şimdi sanki ben bir çocukmuşum gibi benimle ilgilendiğini hissediyorum.” dedi. Yine de başarılı bir şekilde 90 kilo vermesine rağmen, Sadi ile ayrıldıklarında açıklaması “sadece çok bağımsız biriyim” oldu.

18-05/23/tanisha.jpg

Tanisha Cleveland

2 yıl süren kilo verme serüveni sırasında Tanisha’nın eşi Troy onu yüz üstü bıraktı ve bu durum Tanisha’nın diyet planlarını neredeyse bozacak kadar kötüydü. Programda “Troy ile kavga etmeye başlamıştık çünkü benim hayatım yoluna giriyordu ve onun destekleyici olduğunu hissetmiyordum. Bu yüzden ayrılmaya karar verdi ve bu kesinlikle çok acı vericiydi. Düşünüyorum da o benim ruh eşim. Bu adam benim hayatımı birlikte geçireceğim insan. Ve bir süre boyunca başarabileceğimden emin değildim.” dedi.

Bunlara rağmen Tanisha bu zor durumdan kurtulmayı başardı ve kilo vermeye devam etti.

Ağır Yaşamlar'daki en inanılmaz 12 değişimi görmek için tıkla.