Üç şehirden üç çapraz nakil hikayesi

Kesişen Umutlar’ın 2’nci bölümünde Türkiye’nin üç ayrı şehrinden çapraz böbrek nakli için ilk kez bir araya gelen ailelerin etkileyici hikayesine tanık oluyoruz.

Kesişen Umutlar’ın yeni bölümünde ilk olarak Bingöl’den Tahsin Bey ile tanışıyoruz. 30 yaşındaki Tahsin Bey, “İyileşince arkadaşlarımla havuza gitmek, normal bir hayat yaşamak istiyorum” diyor. Rahatsızlığının ilk belirtileri üniversite yıllarında nüksediyor. Önce böbrekleri sancılanıyor sonra eller, ayaklar ve vücut şişmeye başlayınca 20 yaşında böbrek hastalığı ile tanışıyor. 2009 yılında babası böbrek vermeyi kabul edince nakil gerçekleşiyor. Operasyon sonucunda normal hayatına bir süre devam ediyor. Ancak 2017 yılında hastalık yeniden nüksediyor. Tahsin Bey bu kez yengesinin böbreği ile çapraz nakle hazırlanıyor.

Adana’da yaşayan Metin Bey,  22 yıl boyunca şeker hastalığı ile mücadele etmiş. Kontroller sonucu böbreklerinin yetersiz kaldığı ortaya çıkmış. Rahatsızlığını öğrenmesinin ardından diyaliz aşamasına geçmeden çapraz nakil için araştırmalara başlamış. Tülay Hanım eşinin rahatsızlığını duyunca hiç düşünmeden böbreğini vermek istemiş. Şimdi ise testlerin sonucunu sabırsızlıkla bekliyorlar.

47 yaşındaki Hakan Bey, son 3 yıldır diyalize bağlı yaşıyor, son 1 yıldır ise tedavisi sayısı üçe çıkmış. 3 yıl önce malulen emekli olmak zorunda kalmış. Ailesinde 0 RH+ kan grubu olmadığı için bu zamana kadar nakil yaptıramıyor. En son kan grubu A RH+ olan eşi Banu Hanım ile çapraz nakile yazılıyor. Ailece bir an önce uygun bir donör bulunarak eski hayatlarına dönmek için umut içinde bekliyorlar.

Türkiye’nin 3 ayrı şehrinden 3 ayrı aile hayallerine kavuşabilmek için İstanbul’da buluşuyor. Kesişen Umutlar’ın yeni bölümünde Profesör Doktor Murat Tuncer ve ekibi ile ailelerin çapraz nakil için ilk kez bir araya gelmesini izliyoruz.

İlk bölümü izlemek için buraya, yeni tanıtımı izlemek için buraya tıklayabilirsin. 

Favorilerinize başarıyla eklendi.

Tamam